Czy pies może być terapeutą? Nietypowe zajęcia w 2c.

Na to pytanie próbowali dzisiaj odpowiedzieć i doświadczyć uczniowie klasy 2c, uczestnicząc w zajęciach dogoterapii, dziedziny wspomagającej edukację, rehabilitację i psychoterapię. Do klasy zawitał zespół terapeutyczny w składzie: pies Soyer ze swoją przewodniczką. Między dziećmi a psem został nawiązany radosny, emocjonalny kontakt. Obecność psa wyzwoliła w dzieciach spontaniczną aktywność, pozwoliła przełamać bariery i zahamowania np. strachu przed dotykaniem.

Celem naszych zajęć było kształtowanie pozytywnych emocji uczniów,także w kontakcie z psem. Dzieci poznały ciekawe fakty z życia psów, uczyły się powitań i dobrych zachowań, sprawdzały dłonią przystawioną do psiego nosa jak oddycha pies, podawały smakołyki, tuliły się, głaskały, klepały, rzucały piłeczką którą pies łapał i przynosił. Uczyły się również postaw obronnych, które Soyer kontrolował. Doświadczenia zdobyte podczas zajęć pozwalają sądzić, że pies może być świetnym terapeutą, przyczynia się do usprawniania komunikacji werbalnej, funkcji wzrokowo-słuchowych, orientacji w schemacie własnego ciała i orientacji przestrzennej, rozwijając zakres koncentracji uwagi. Zajęcia wyzwoliły w uczniach wielką radość! Dziękujemy Soyerowi i jego przewodniczce.