Skarpetkowe wyzwanie

W zeszłym tygodniu Samorząd Uczniowski zaprosił społeczność szkolną do skarpetkowego wyzwania na cześć wyjątkowości ludzi!

Akcja ta odbywa się co roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia zakłada się dwie różne skarpetki, aby wyrazić różnorodność ludzi.

Do udziału jest zaproszony każdy, kto chce okazać solidarność z ludźmi z zespołem Downa oraz chce udzielić wsparcia im i ich rodzinom. Jednocześnie akcja ma na celu promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący.

Dlaczego skarpetki?
Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę. Data 21 marca też jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom numer 21. Mają ich trzy zamiast dwóch. Dlatego ta choroba genetyczna bywa też nazywana trisomią 21.
Ci ludzie, choć mają coś ekstra, wcale się tym nie chełpią!

Dziękujemy, że pomimo trudnych czasów zauważacie wokół siebie innych oraz bierzecie udział w naszych akcjach. To dla nas bardzo ważne!