Konstytucja 3 Maja

3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Zatrzymajmy się na chwilę, aby rozważyć te trzy słowa ważne w historii Polski, pojawiające się często jako hasła narodowe Polaków. Brzmią one : Bóg, Honor, Ojczyzna i przypomnijmy sobie, jak ważnym wydarzeniem dla Polski była data 3 maja 1791 roku.

Właśnie 3 maja 1791 roku w Polsce uchwalono konstytucję, najważniejszy dokument w państwie, który zawiera prawa i obowiązki obywateli, mówi o tym, kto ma rządzić i jak ma rządzić w państwie, określa jego ustrój. Była to konstytucja postępowa jak na owe czasy. Konstytucja pierwsza w Europie, druga na świecie.  Z tej okazji odbył się w szkole uroczysty apel, pierwszy od czasu pandemii.  Uczniowie aktywnie brali udział w uroczystości, bo przecież to święto wolności i radości.