DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

Dzień Świętego Patryka, który obchodzimy 17 marca, nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Organizowane są parady, imprezy, koncerty, a na cześć patrona Zielonej Wyspy wznoszone są toasty. W pandemicznej rzeczywistości nie możemy świętować tak, jak byśmy tego chcieli… Ale i tak postanowiliśmy trochę ubarwić szkolne życie! A dokładniej – zabarwić je na ZIELONO!

GARŚĆ CIEKAWOSTEK O ŚWIĘTYM PATRYKU:

• Święty Patryk jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych świętych na świecie. Urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii.
  • W wieku 16 lat chłopiec został porwany, a następnie przetransportowany do Irlandii, gdzie jako niewolnik zajmował się wypasem owiec.
  • Jak głosi legenda, w tym właśnie okresie został szczególnie natchniony przez Boga, a dzięki jego pomocy zbiegł z wyspy w wieku 20 lat. Wtedy też dostał przekaz od Boga, by nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo.
  • Rozpoczął studia teologiczne, by następnie już jako biskup powrócić tam z misją. Działalność misyjną prowadził przez 40 lat, uczynił wiele cudów, które pomagały w nawracaniu Irlandczyków.
  • W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Kolor zielony jest symbolem kraju, więc mieszkańcy paradują cały dzień poprzebierani.