Prawidłowo się odżywiamy.

Uczniowie klasy 2 B w ramach godzin lekcyjnych na temat zdrowego odżywiania i przestrzegania Piramidy żywieniowej spotkali się z Panią Anną Drążek dietetykiem klinicznym. Pani Ania w bardzo ciekawy sposób przedstawiła dzieciom zasady prawidłowego odżywiania oraz w jaki sposób należy stosować się do zasad przedstawionych w Piramidzie żywienia. Ludzie przygotowując różne potrawy nauczyli się przetwarzać i wzbogacać żywność w różne składniki „dopasowując” ją do swoich upodobań smakowych.

Niestety, nie zawsze sposób przygotowania posiłków, a tym samym sposób odżywiania się ludzi jest poprawny, to znaczy zdrowy. Istnieje wiele błędów w żywieniu się człowieka, których wynikiem jest także wiele chorób. Zasady racjonalnego żywienia, to zasady żywienia zdrowego człowieka, których przestrzeganie gwarantuje pokrycie zapotrzebowania organizmu na wszystkie składniki odżywcze, a w konsekwencji prawidłowy rozwój i ogólną sprawność. Sposób odżywiania powinien być uzależniony od takich czynników, jak: wiek, płeć, rodzaj wykonywanej pracy, klimatu (gdy jest zimno, potrzebujemy więcej pokarmów energetycznych) Możemy przejmować różne mody żywieniowe, które nam się podobają, musimy jednak umieć unikać błędów istniejących w tych modach. Także nasze upodobania żywieniowe (to, co bardzo lubimy jeść) nie zawsze są błędne. Jeśli nie lubimy pewnych produktów i potraw, to nie musimy ich jeść! Jednak musimy umieć-kierując się modelem zdrowego żywienia-zastąpić potrawy nie lubiane przez nas, a bardzo cenne dla naszego organizmu, innymi równie cennymi, ale smacznymi - smacznymi dla nas!”..
W czasie zajęć uczniowie zadawali Pani dietetyk wiele pytań, na które otrzymali odpowiedzi.
Następnie uczniowie wykonali plakaty na temat zdrowego odżywiania i Piramidy żywieniowej oraz zapisali w zeszytach przedmiotowych najważniejsze wskazówki dotyczące zdrowego trybu życia.