Majowe święta państwowe.

W trakcie zdalnego nauczania z powodu pandemii koronawirusa, uczniowie w czasie zajęć dowiedzieli się o trzech bardzo ważnych świętach państwowych przypadających na początku maja.

1 maja: Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę w 1891 r. dla upamiętnienia wcześniejszego o pięć lat protestu robotników w Chicago, krwawo stłumionego przez policję. W II Rzeczpospolitej obchody 1 Maja, organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną, stanowiły wyraz protestu przeciwko systemowi. Dziś 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004r. 3 maja: Święto Konstytucji Trzeciego Maja – 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.
Uczniowie zrozumieli, w jaki sposób należy dbać o symbole narodowe oraz jak należy szanować własny kraj, w którym żyjemy i godnie reprezentować Ojczyznę poza granicami Polski. Dzieci zapisały w zeszycie przedmiotowym najważniejsze informacje dotyczące świąt państwowych oraz wykonały kotyliony i flagę biało – czerwoną.