BIEGANE DYKTANDO CZWARTAKÓW

Czwartek. Za oknem kłębią się szarobure deszczowe chmury, jest ciemno i nieprzyjemnie… O, matko, ile jeszcze do końca lekcji??? Jednak na żywą i niezwykle energiczną klasę 4a w ten brzydki dzień czekało… biegane dyktando. To była dla nich nie lada gratka! Uczniowie pracowali w parach.

Jedna osoba siedziała przy stoliku nad kartką papieru. Druga biegła na drugi  koniec holu, by odczytać fragment tekstu najeżonego trudnościami ortograficznymi i podyktować go koledze/koleżance z zespołu. W połowie pracy następowała zamiana ról. Liczył się czas, ale przede wszystkim poprawność zapisu, uważność na znaki interpunkcyjne i czytelność pisma. Dzieci pracowały pilnie i szybko jak pszczółki. Zachowywały względną ciszę, by sobie nawzajem nie przeszkadzać. W powietrzu unosił się duch rywalizacji, ale i współpracy!

Po przepisaniu dyktanda, wszyscy wrócili do sali, by wspólnie sprawdzić poprawność zapisu. Błędy (które i tak się przydarzyły) zostały wyłapane i poprawione. Na koniec uczniowie dzielili się swoimi refleksjami… Czego się nauczyli? Co wynieśli z lekcji? Co było dla nich ważne podczas tych zajęć? I tu zaskoczenie: nie liczyła się wygrana w tym współzawodnictwie! Dzieci podkreślały, że ważna była współpraca, zaufanie, umiejętność pracy w zespole, cisza, skupienie i przyjaźń :)

Ortografia nie musi być nudna!