Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca to Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest przypadkowa. Trisomia 21 to obecność dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów, dlatego 21 marca (21.03) został symbolicznie wyznaczony jako święto, szyld i hasło, które co roku zwraca uwagę na zespół Downa.

Choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa. W naszej szkole uczniowie także przyłączyli się do akcji i w tym dniu zaprezentowali się w skarpetkach nie do pary. Dlaczego akurat symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki ? Ponieważ są synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Chcesz dowiedzieć się więcej? Obejrzyj bajkę o Kolorowej Skarpetce: