Maraton Pisania Listów z Amnesty International

W tym roku poraz drugi  wolontariusze Klubu Ośmiu dołączyli do Maratonu Pisania Listów czyli największej akcji w obronie praw człowieka na świecie. Wśród tegorocznych bohaterek Maratonu były również Polki, "14 kobiet przeciw faszyzmowi" – grupa kobiet zaatakowanych i następnie ukaranych za zorganizowanie pokojowej demonstracji podczas Marszu Niepodległości w Warszawie w 2017 roku.

W tym roku bohaterkami maratonu były odważne kobiety, obrończynie praw człowieka z Polski, Brazylii, Indii, Iranu, Kenii, Kirgistanu, Maroka, RPA, Ukrainy i Wenezueli.  Pisząc list domagaliśmy się sprawiedliwości nie tylko dla Polek, ale również dla Marielle Franco, brazylijskiej działaczki na rzecz praw człowieka i radnej miejskiej, zastrzelonej osiem miesięcy temu. Wystąpowaliśmy w obronie Ateny Daemi, irańskiej aktywistki odbywającej karę siedmiu lat więzienia za występowanie przeciwko karze śmierci czy też okazaliśmy solidarność Nonhle Mbuthumie  z Republiki Południowej Afryki, której grożono śmiercią za obronę ziemi należącej do jej społeczności przed firmą wydobywczą.

Każdego roku ludzie na całym świecie piszą miliony listów w obronie tych, których prawa człowieka są łamane.Jesteśmy dumni, że  W Tułowicach także. Maraton  w naszej szkole trwał  tylko jeden dzień. Była to środa 5 grudnia 2018 r. w godzinach 12.30-16.30. Napisaliśmy łącznie 414 listów.  Wierzymy, ze nasze działania prowadzą do prawdziwych zmian. Ludzie bezprawnie uwięzieni zostaną uwolnieni, oprawcy zostaną postawieni przed wymiarem sprawiedliwości a więźniowie traktowani będą bardziej humanitarnie. Pomysł zorganizowania Maratonu Pisania Listów zrodził się w Polsce, wśród aktywistek i aktywistów działających w warszawskiej grupie Amnesty w 2001 roku. My także dołączyliśmy w Publićznej Szkole Podsawowej im.Jana Pawła II w Tułowicach w 2018 roku!