Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tułowicach

49-130 Tułowice

Porcelanowa 21

Tel: (77) 460-01-33

Laboratoria przyszłości

Artykuły

2023-04-28

Laboratoria Przyszłości w kwietniu

W kwietniu odbyły się kolejne fantastyczne zajęcia z wykorzystaniem sprzętu pochodzące z programu Laboratoria Przyszłości. Zresztą zobaczcie sami, jak pracowali nasi uczniowie.

Czytaj więcej o: Laboratoria Przyszłości w kwietniu
2023-03-31

Marcowe Laboratoria Przyszłości

W marcu bardzo często sięgaliśmy po sprzęt pochodzący z programu Laboratoria Przyszłości. Na zajęciach rewalidacyjnych, kompensacyjno - korekcyjnych i świetlicowych bardzo często sięgano po farby, dzięki którym powstawały prace plastyczne. Ciekawym urozmaiceniem lekcji okazały się okulary ClassVR, dzięki którym zwiedzano państwa i miasta europejskie. Jak zwykle długopisy 3D były ciekawym urozmaiceniem zajęć. 

Czytaj więcej o: Marcowe Laboratoria Przyszłości
2023-02-28

Laboratoria przyszłości - luty

Luty w szkole był krótkim miesiącem, ponieważ mieliśmy dwa tygodnie ferii. Jednak, jak zwykle udało się wykorzystać sprzęt pochodzący z programu. Największym sukcesem było ponowne uruchomienie okularów ClassVr - oraz kolejne wydruki na drukarce 3D, które przydały się w Dniu Bezpiecznego Internetu. Uczniowie wykorzystywali kleje na gorąco podczas zajęć techniki. Dodatkowo uczniowie odkryli włóczki, które przydały im się do stworzenia fantastycznych postaci. Podczas zajęć artystycznych uczniowie zgłębiali tajniki tkania na krosnach. Pomimo krótkiego czasu, praca ze sprzętem Laboratorium przyszłości była owocna.

Czytaj więcej o: Laboratoria przyszłości - luty
2023-01-30
2022-12-30

Laboratoria przyszłości - koniec roku

Koniec roku, a my nie zwalniamy tempa. Kolejny raz wykorzystaliśmy pomoce dydaktyczne zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. W tym miesiącu wykorzystywaliśmy głównie sprzęt nagłaśniający, który  w tym przedświątecznym czasie pozwalał nam śpiewać i słuchać kolędy. Mikrofony i głośniki okazały się niezbędne podczas uroczystości jasełkowych . Dodatkowo niezwykle przydatne były kleje na gorąco, które sprawdziły się podczas przygotowywania ozdób Bożonarodzeniowych na szkolny kiermasz. Powoli przymierzamy się też do uruchomienia drukarek 3D. Jak zawsze zainteresowaniem cieszyły się krosna.

Czytaj więcej o: Laboratoria przyszłości - koniec roku
2022-11-30

Laboratoria przyszłości - listopadowe aktywności

Listopad to kolejny miesiąc pracy w wykorzystaniem sprzętu otrzymanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Tym razem uczyliśmy się pracować z gimbalem i kamerą w ramach zajęć kółka medialnego prowadzonych przez panią Justynę Hunc. W ramach zajęć plastyczno-technicznych prowadzonych przez panią Iwonę Smolak uczniowie mogli korzystać z klejów na gorąco oraz stawiać swoje pierwsze kroki w pracy z krosnem. 
Uczniowie klas czwartych, omawiając lekturę „Akademia Pana Kleksa”, mieli współczesną lekcję kleksografii z wykorzystaniem długopisów 3D. Niezmiennie podczas szkolnych uroczystości i apeli wykorzystywany jest sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach programu. Dodatkowo w tym miesiącu kadra pedagogiczna miała szkolenie, podczas którego zapoznano się z obsługą Okularów VR. Poniżej fotorelacja prezentująca wykorzystanie sprzętu.
Czytaj więcej o: Laboratoria przyszłości - listopadowe aktywności
2023-03-30
2022-09-30

Laboratoria przyszłości w praktyce

W czasie zajęć edukacyjnych wykorzystujemy zakupiony sprzęt. Zapraszamy do fotorelacji  #LaboratoriaPrzyszlosci

Rozpoczynamy podróż do Laboratorium Przyszłości IX 2022 r.

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła otrzymała sprzęt, który sukcesywnie zaczynamy wykorzystywać podczas różnych zajęć, nie tylko lekcyjnych. Dzięki meblom udało nam się stworzyć salę do prac plastyczno- technicznych. Uczniowie będą mogli w niej wcielić się w rolę krawcowych, malarzy, majsterkowiczów czy puścić wodze fantazji, np. podczas szydełkowania. Kamera Sony ułatwiła nam nakręcenie filmu w ramach projektu „Kreatywna Opolszczyzna”, a aparat fotograficzny pozwolił na wykonanie bogatej fotorelacji z akcji sprzątania świata. Klocki Konstruktor pozwalają na rozwój dzieci na różnych płaszczyznach: zdolności manualne, cierpliwość, koncentracja, a także stymulują wyobraźnię i umiejętności społeczne. Doskonale sprawdzają się na przykład podczas zajęć rewalidacyjnych. Zajęcia świetlicowe, dzięki farbom, także nabrały innego wymiaru. Przygotowanie jesiennego obrazu to była prawdziwa frajda. Świat otaczającej przyrody widziany przez szkiełko lupy czy obiektyw mikroskopu nabiera wyraźniejszych barw i pozwala zobaczyć więcej. Takie lekcje to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonała nauka. W ten sposób powolutku rozkręcamy naszą zabawę ze sprzętem #LaboratoriaPrzyszlości. 

Na kolejną fotorelację zapraszamy w przyszłym miesiącu.

Czytaj więcej o: Laboratoria przyszłości w praktyce
2022-08-31

NASZA SZKOŁA W PROGRAMIE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

Lilka słów o programie oraz wykaz zakupionego sprzętu.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

https://www.gov.pl/web/laboratoria/uchwala

https://www.gov.pl/web/laboratoria

Łączna kwota otrzymana z programu: 101 000,00zł

 

Laboratoria Przyszłości – film promocyjny

Czytaj więcej o: NASZA SZKOŁA W PROGRAMIE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.