Program edukacyjny "Ratujmy i uczymy ratować"

W styczniu i lutym 2017 r. w klasach I - III realizowany był program edukacyjny "Ratujmy i uczmy ratować" prowadzony przez Lucynę Makuch i Ewę Rutowicz - Kowalską.

Proram obejmował 3 podstawowe elementy:

- wezwanie pogotowia do osoby nieprzytomnej

- sprawdzenie oddechu z udrażnianiem dróg oddechowych oraz ułożenie w pozycji bezpiecznej

- resuscytacja krążeniowo - oddechowa czyli podtrzymanie czynności życiowych osoby nieoddychającej

W ramach programu uczniowie uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy odgrywając scenki sytuacyjne jak pomoc poszkodowanym. Zrozumieli jak istotny wpływ na przeżywalność osób poszkodowanych ma tzw. łańcuch przeżycia. Praktyczne działanie z użyciem fantomów oswoiły uczniów z tak ważnym zagadnieniem jak ratowanie życia, kształtowały właściwe nawyki.

W czasie realizacji programu dn. 26.01.2017 zostały zaproszone do naszej szkoły uczennice kl. II LO Zespołu Szkół im. Bolesława Chrobrego w Niemodlinie o profilu biologiczno - chemicznym z elementami ratownictwa medycznego: Agnieszka Karbownik, Maja Krawczyk, Katarzyna Jukowska wraz z panią Agnieszką Tracz, które demonstrowały swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy dzieciom z kl. 3b i 2b.

Czynności przedstawione w sposób profesjonalny, praktyczny i jasny zachęciły dzieci do podejmowania działań ratujących życie w realnej sytuacji. Serdecznie dziękujemy opiekunowi p. Agnieszce Tracz oraz przybyłym uczennicom z LO w Niemodlinie.

Program zakończony został egzaminem teoretycznym i praktycznym, a dzieci otrzymały certyfikaty potwierdzające nabyte przez nie umiejętności.

Ewa Rutowicz - Kowalska

Lucyna Makuch