Spotkanie autorskie z pisarką Joanną Olech

15 marca 2017 r. w Gminnej Bibliotece  Publicznej w Tułowicach odbyło się spotkanie autorskie z pisarką P. Joanną Olech.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Tułowicach – kl. IVa, VB  oraz najmłodsze czytelniczki z kl. IIa: Blanka Wierzbińska, Kinga Gromada, Wiktoria Mazurkiewicz.

Joanna Olech  - pisarka, ilustratorka, graficzka, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych
w Warszawie. Jest również dziennikarką, zajmuje się krytyką literacką, swoje teksty publikuje m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książkach”.

Jest współautorką podręczników PWN do j. polskiego dla gimnazjalistów i ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Za swoje teksty oraz ilustracje zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Naszej Księgarni, Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego oraz Nagrodę Specjalną Polskiej Sekcji IBBY (IBBY międzynarodowa organizacja zajmująca się promocją literatury dla dzieci i młodzieży International Board on Books for Young People )

Książki Joanny Olech są bardzo pogodne, pełne humoru, życzliwości do ludzi i świata.

W czasie spotkania Pani Joanna opowiedziała o tym, co sprawiło, że stała się pisarką –  jak powstała pierwsza książka , czyli „Dynastia Miziołków”, którą od razu zdobyła sympatię dzieci.

Od pierwszych minut spotkania,  Autorka wciągnęła uczestników do wspólnej zabawy. Pytała, co trzeba zrobić lub jaką szkołę wybrać, żeby zostać  pisarzem .Nawiązała do biografii A. Lindgren i H.CH. Andersena, którzy wykonywali inne zawody, mieli problemy w szkole,
a jednak zostali słynnymi pisarzami. Podkreśliła, że pisarzem może zostać każdy bez względu na wiek i wykształcenie, należy mieć chęć i zapał do pracy.

Spotkanie z Autorką przeplatane było opowieściami, anegdotami, głośnym czytaniem fragmentów książek
i rysunkami. Atrakcją były konkursy, zagadki i zabawy, do których dzieci chętnie się zgłaszały, a Pani Joanna wszystkich odważnych nagradzała cukierkami. Uczniowie mogli wykazać się kreatywnością, wymyślając  na poczekaniu historię o smoku.

Wszyscy uczniowie byli bardzo aktywni.

Na zakończenie dzieci wręczyły Pisarce podziękowanie  z hasłem „Niech Duch Rodziny Miziołków rozjaśnia nam pochmurne dni!”.

Po spotkaniu można było uzyskać autograf  Pani Joanny  z imienną dedykacją oraz „miziołkową” pieczęcią. (J. Pączek, M. Wilk)