Klasa 3a i 3b w Kopalni Złota

27 września 2021 r. uczniowie klasy 3a i 3b wybrali się  na wycieczkę do Złotego  Stoku. Wizyta w Kopalni Złota okazała się pełna niespodzianek i niezapomnianych przeżyć. To właśnie tutaj, przez ponad siedem wieków wydobywano ten szlachetny kruszec!  Bardzo szybko odkryliśmy, że atrakcją jest zarówno wspomniana kopalnia, jak i Średniowieczny Park Techniki oraz stosunkowo niedawno udostępniona Sztolnia Ochrowa.

W trakcie zwiedzania sztolni Gertruda słuchaliśmy historii kopalni, dowiedzieliśmy się jak ciężka była praca i życie górników, oglądaliśmy sieć korytarzy. Mieliśmy okazję przekonać się ile waży sztabka złota. Ciekawe były też odwiedziny w laboratorium alchemika (odzyskiwanie arszeniku) oraz w Skarbcu (1066 „złotych” sztabek!). Przeszliśmy też przez „Chodnik Śmierci”, by na końcu odwiedzić unikalne „Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli”. To zbiór tabliczek z ostrzeżeniami i hasłami, które w dzisiejszych czasach brzmią już dość… zabawnie, np. „Wejście do toalety za okazaniem książeczki zdrowia”. Ogromne wrażenie na dzieciach zrobił jedyny w Polsce  podziemny wodospad,  przejazd  „pomarańczowym tramwajem. Wycieczka była bardzo udana, mimo zmęczenia wszystkim dopisywały znakomite humory. BYŁO SUPER!